Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

26 veebruar, 2007

Instant Astronomy!


Instant Astronomy - tähendab see otsetõlkes kohest või kiiret astronoomiat. Mida see tähendab, selgitan kohe!
Tavaliselt, kui plaan minna välja observeerima taevast, on vaja selleks teha mitmeid ettevalmistusi. Kõigepealt plaan paika saada, mida ja kuhu vaadata, siis korjata kokku kõik vajalik kola, mis vaatluseks abiks on - fotokad, okulaarid, tähekaardid, info objektide kohta, mida vaatama hakkad, kuni selleni välja, et riietus peab olema valitud vastavalt ilmale. Mõnikord, kui pildistan taevast läbi fotoka, siis peab ka autosse istuma, et sõita linnast välja kohta, kus puudub valgusreostus ja taevast ikka näha on nagu ennemuiste, kui elektrit veel ei tuntud.
Ja loomulikult, peale paaritunnist vaatlusi tuleb kõik teha samamoodi, et sessioon lõpetada - korjata vidinad kokku ja sõita jälle koju tagasi.
See kõik, nagu näha, on aeganõudev protsess.
Kuid mõnikord saab läbi ka lihtsamalt. See võib juhtuda ükskõik, mis hetkel, piisab vaid pilgu heitmisest taevasse. Eila, kui autoga koju õhtul tulin, oli Veenus läänetaevas nii ere, et pidasin auto korra teeveerul kinni ja tegin kiire vaatluse palja silmaga. Üritasin leida ka Merkuuri tema kõrvalt, mis on paras pähkel. Merkuur on üpris madalal peale Päikese loojangut ja lisaks veel on tema heledus mitu korda väiksem Veenusest.
Peale tähekaardi (elektrooniline, PDA-s) abistavat kätt teadsin, kuhu vaadata. Samal hetkel leidsin ka tillukese punkti üles ja imetlesin teda minuti jagu.
Ja oligi vaatlus läbi! See ongi instant astronomy! Heida vaid pilk taevasse, ja kasvõi imetle hetkeks seda laotust, mis seal üleval on! Proovige korra!

PS. ülal olev Kuu pilt ongi kaheminutilise astronoomia tulemus!

Tervitades, Raivo
Postita kommentaar