Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

06 aprill, 2007

Iga_mehe_planetaarium - Skyscout

Tundub, nagu oleks tegu mingi ulmelise vidinaga Jules Verne raamatutest - vaatad sisse, vajutad nuppu ja hetkega tunneb see riistapuu ära suvalise objekti taevas!

Kuid tegu ei ole siiski sci-fi seadmega vaid kõigile kättesaadava personaalse planetaariumiga, mida üks suurimaid astroseadmete valmistaja Celestron tutvustas esmakordselt eelmise aasta jaanuaris.

Juba siis seda reklaami lugedes teadsin, et ükspäev ma Skyscouti omale muretsen. Nüüd ongi siis see päev käes, kuigi peab mainima, et Netikulleri abiga jõudis see kohale päris vaevaliselt! Kuid mitte halbade ilmade tõttu, firma saamatuse või transpordi ärajäämise puhul, vaid proosaliselmal põhjusel: nimelt on meie tolli inimesed üpriski uudishimulikud ja uurisid päris mitu päeva "punases koridoris", millega tegu!

Pakist lahti võttes tundus Scout pisut väiksem ja kergem, kui piltidelt vaadata. Käes istus ta hästi ja peab tunnistama, et manuaali mul vaja avada ei olnudki. Peale patarei asetamist ja sisselülitamist hakkas kohe tööle GPS, mis otsis taevasolevate satelliitide abiga üles minu asukoha. Seda on vaja selleks, et määrata ära taeva objektide asend vaataja suhtes.

Kahe mindiga oli minu asukoht kindlaks tehtud: 59.36 (59°21') põhjalaiust ja 24.61 (24°36') idapikkust. Kontrollisin koordinaadid üle ka oma teleskoobi GPS seadmega ning igaks juhuks vaatasin veel ka internetist Google Earth pealt - täpne värk, siin ma asusin, Pääskülas, Laagri külje all.

Scoudi külje peal asub vedelkristallekraan, mis on väga loetav nii valges kui ka pimedas. Seal on olemas ka lihtne opereerimismenüü ja nupud, mille otstarvet peaks iga vähegi ingliskeelt tundev inimene mõistma.

Scouti kaks põhitegevust on - identifitseeri ja leia. Esimese puhul piilud aparaati sisse ja suunad selle mõnele taevasele objektile, mis sind huvitav. Katsetasin. Veenus läänetaevas oli hea sihtmärk. Leidsin ta sisse piiludes kohe ja vajutasin nupule "Target" Sekundi pärast andis ekraan teada mulle, et vaatan Veenust, aga lisatud oli ka, et samas piirkjonnas mõne kraadi sisse jääb veel umbes 10 erinevat objekti - galaktikaid, täheparvi jne. Otsustasin ikkagi Veenuse kasuks ja nüüd pakkus intelligentne jubin mulle välja kõik andmed selle ereda plaaneedi kohta - nii teksti kujul, mida võisin lugeda ekraanilt, aga veelgi parem oli elav jutt, mille esitas päris seksikas naishääl. Selleks muidugi pidin kõrvadesse panema väiksed klapid, kust heli kuulda võis.


Ja niimoodi leidis Scout üles ka teised taevakehad, nii minule tuntud, kui ka tundmatud - hetkega. Arcturus, Põhjanael, Mizar, Saturn, Kuu, erinevad tähtkujud - vennike ei eksinud kordagi! On see vast alles asi!

"Leia" funktsioon oli veelgi lahedam. Valisin menüüst täheparv M3, ilusaim kerasparv taevas, mida näeb pimedas kohas binokligagi juba päris hästi. Nüüd oli vaja tõsta Scout silmade juurde ja sisse piiluda. Vaateväljas asusid väikesed punased punktikesed, mis juhatasid suunda. Kui punktige süttis kella 1 suunal, pidin end sinnapoole keerama. Ja niimoodi liikudes lõid ühel hetkel kõik ringis olevad punktid põlema - see tähendas, et kerasparv asub just selles kohas taevas. Võtsin binokli välja ja näe, seal ta oligi, kuhu tarkmees mind vaatama juhatas. Katsetasin asja üle veel Saturniga - ja täpselt seal, kus see ringidega gigant asus, lõid kõik suunapunktid põlema! Mis viga niimoodi taevast suvalist objekti üles leida!

Nalja sai ka! Kui valisin menüüst Jupiteri, siis suunas Skyscout mind vaatama otse maha! Mis värk? Väga lihtne - Jupiter ei olnud veel tõusnud ja asus allpool horisonti. Seetõttu ma teda ei näinud, aga asukoha sain ikka teada:) Üldse, Scoutil puudub sissepiiludes suurendus ja ta ei saada välja mingeid laserkiiri. Seetõttu võid seda kasutada ka päisel päeval kasvõi toas olles. Scout määrab ära vaid objekti asukoha ja kui sa sisse vaadates näed oma toa seina, siis ega Scout seda ei tea, et sein ees on! Sinupoolt otsitud objekt lihtsalt asub sellel vaatekiirel.

Skyscout on vinge riistapuu. Ta sobib hästi algajatele taevahuvilistele, kuid ka minusugusele amatöörastronoomile kulub see igati ära. Eriti hea on seda kasutada minul näiteks lõunapoolkeral, kus taevas tähtede poolest täitsa tundmatu mulle on ja tähekaartide kasutamine objekti leidmisel pimedas üpriski ebamugavaks osutub.

Skyscout sisaldab ligi 6000 objekti, häälega giid räägib umbes 200 juhul. Kõrvaklapid on kaasas, USB ühendus arvutiga olemas tarkvara upgrademiseks, sammuti mälukaardi koht juhuks kui ise virtuaaltuure korraldada tahad.

Ahjah, hind sellel riistapuul on 399 dollarit. Lähim kauplus, kust seda osta saab, asub teie arvutitoas, näiteks sellel aadressil (http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=7824).

Tervitused, Raivo
Postita kommentaar