Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

22 veebruar, 2008

Mina ja tehnika


Tehnika areng on muutnud ühiskonna elukorraldust. Kõikvõimalikud leiutised alates mobiiltelefonist ja arvutist kuni mp3 mängijate ja intelligentsete külmkappideni hoiavad aega kokku ja teevad elu lihtsamaks. Inimkonda ootab ees täpselt selline tulevik, nagu ulmefilmidest näha võib.

Samas oleme me paljuski nende mugavate asjade ohvriks langenud, näiteks täna tööle minnes sõitsin poolelt teelt kümme kilomeetrit koju tagasi, sest mobiil oli maha ununenud. Oleksin saanud ju päeva ka telefonita hakkama, ent see on nagu külge kasvanud – kui teda pole, tunned end alasti. Ootan huviga päeva, kui sim-kaart mulle kõrva taha on siirdatud ja kuulmisnärviga ühendatud. Nii muutub füüsiline telefon kasutuks. Usun, et see päev ei ole enam kaugel.

Uuendusi tekib iga päev ja enamasti on nende ideeks elu lihtsustamine. Nutikad telefonid, millega saab kõik internetiasjad diivanilt tõusmata korda ajada, ei ole enam ammu mingi uudis. Või fotoaparaadid, mis teavad ise, kui palju säri ja valgust pildi jaoks vaja on. Suur osa tehnoloogilistest uuendustest on meelelahutusliku otstarbega - arvutimängud, community chatid, foorumid, erialainimeste kokkusaamiskohad, tutvumisteenistused, playstationid jms täidavad kõik ühte eesmärki – inimeste elu mõnusamaks teha.

Teistmoodi elu

Varsti puuduvad majapidamisest juhtmed – elekter liigub lihtsalt läbi õhu. Smart Home on juba olemas. Iseasi, kui kiiresti inimesed selliste asjadega harjuda suudavad nagu plaksu peale tule süütamine, kardinate ette tõmbamine, sauna kütmine, värava avamine. See eeldab samuti oma aja planeerimist ja kõigi seadmete/võimaluste tundmist. Mõnest harjumusest on lausa kahju loobuda, vanasti sai näiteks autol ise süüdet timmida, blokikaane tihendit vahetada, tänapäeval enam mitte. Autod on säästlikud ja pargivad end ise juba praegu. Varsti pole vaja rooli üldse puutuda, piisab vaid sihtkoha ütlemisest ja oledki teel.

Kuidas end kogu selle tehnika ülesütlemise eest aga kaitsta? Sõber demonstreeris mulle oma uut luksusautot. Nupu number 3 all oli salvestatud hääljuhtimine. ”Helista Indrekule“ käskluse peale vastas meelas naishääl: ”Kas soovite kõik oma kontaktid kustutada?“ Lisaks on ilmselt igaüks meist silmitsi seisnud oma arvuti veidra ning ebaloogilise käitumisega.

Utoopia?

Teaduse ja tehnika arengu kiirust ilmestab hästi järgmine ütlemine - kui tuttuus arvuti aknast välja visata, siis enne maandumist on see juba vananenud.

Tõeline teleportatsioon muutub võimalikuks järgmise 500 aasta jooksul ja 1000-aastaseks elav inimene on siis juba tavaline nähtus. Kui organid vananevad, asendatakse need tehislikega ja inimene sureb vaid õnnetusjuhtumi tagajärjel. Mingil hetkel muutuvad ka robotid intelligentseteks ja hakkavad samuti ”inimõigusi” taga nõudma. Inimeste ja robotite vaheline piir ähmastub ja ühel hetkel ei oska keegi meist enam öelda, kui palju on temas orgaanilist ainet. Kus on tehnoloogia arengu piir? Ilmselt saab piiriks olema valguse kiirus.

Ajamasinat ei ole tulevikus veel leiutatud, muidu toimuks ohjeldamatu ajas ringisebimine juba täna. Päeval, mil see aga valmis saab, saabuvad ka külalised tulevikust.

Postita kommentaar