Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

27 august, 2008

Eesti Nokia - Skype?


Viimasel ajal olen endamisi arutanud sellel teemal. Mis on Eesti Nokia, kas tõesti Skype? Minu vastus on, et ei, see ei ole küll asi, mida Eesti Nokiaks nimetada.

Mida president Meri omal ajal selle väljendi all mõtles? Mina arvan, et "suvalise riigi Nokia" tähendab seda, et selles riigis on välja mõeldud ja ellu viidud toode või teenus, mida kasutab miljoneid inimesi üle maailma, kuid mis ei pea olema (aga võib) uus või eriline teenus.

Majanduslanguse ajal 90 ndatel oli Nokial Soomes valida, kas lõpetada tegevus, sest telerite müük ei läinud enam nii hästi, või ennast ümber kujundada. Uueks tooteks valitigi mobiiltelefon, mis tolleks ajaks ei olnud enam mingi uudistoode. Esimese mobla lasi välja Motorola 1973 aastal juba.

Küll aga osutus see valik õigeks ja Nokia suutis oma innovaatiliste telefonidega kiiresti maailmas turgu võita. Tänaseks päevaks ei ole Nokia ammu enam soomlaste firma, vaid ülemaailmne börsiettevõte tuhandete omanikega. Ometigi on see ettevõte Soomest alguse saanud ja igaüks maailmas seostab Nokia nime Soomega.

Mis vahe on sellel lool Skypega, mida järjekindlalt Eesti Nokiaks kutsutakse? Mina väidan, et Skype ei ole Eesti toode. Ainuke asi, mis seda Eestiga seob on see, et see programmeeriti siin valmis. Skype väljamõtleja ja asutaja oli väljamaalane Niclas Zennstrom, kes tellis oma töö teostamise Eestist ning andis selle eest ka väikse osaluse tegijatele. See osalus aga osutus kullahunnikuks, sest eBay makstud raha oli niivõrd suur, et ka väike osalus andis meestele mõned miljardid kroonid..

Nüüd juhul kui saatus poleks tegijaid ja loojaid kokku viinud, oleks Niclas selle töö tellinud kas Ukrainast või tõenäolisemalt Indiast. Ja kas siis oleks seda toodet nimetatud India Nokiaks? Suurem osa Microsofti programmeerimist toodetakse Indias, rääkimata sellest, et Nokia telefonid valmivad Hiinas ja Taivanil.

Mis ma tahan öelda, on see, et ilma Niclaseta ja tema suurepärase marketingita poleks seda projekti sündinud. Igaljuhul nimetada seda Eesti tooteks on vale. Muidugi ei taha ma vähendada kuidagi Eesti poiste rolli kogu asjas ja müts maha nende ees - oma tarkusele ja juhuse heale tahtele on neist saanud miljonärid.

Ja siia ma tahtsingi jõuda. Eesti Nokiaks on praegusel ajal tema targad inimesed, kes loovad (aga kahjuks ei mõtle välja) selliseid tooteid ja teenuseid nagu on Skype. Oleks siin vaid rohkem neid, kes suudaks toote ja pakendi ka välja mõelda, ja edukalt turustada kogu maailmas - toote valmis tegijaid on kogu maailm täis alates Hiinast lõpetades USAga - siis seda ettevõtmist saaksime me nimetada Eesti Nokiaks!

Mida teie arvate?
Postita kommentaar