Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

30 august, 2008

Minu isaliini genetiline teekond kindlaks tehtud!


Mõni aeg tagasi kirjutasin, kuidas võtsin osa National Geographicu geneetilise sugupuu projektis eesmärgiga kaardistada isaliin ajas tagasi - kust kohast see pärit on. Nüüd on tulemused käes.

Kuna meeste Y kromosoom pärandub edasi koos oma kõigi mutatsioonidega, siis meeste liinis uuritaksegi seda. Aegade jooksul toimub seal erinevaid mutatsioone - suur osa neist kahjutud, mitte tähtsad, loodusliku tagapõhjaga ja juhuslikud - ja need markerid on tagasiulatuvad kuni nende loojani ehk teisisõnu, iga meesjärglane saab selle sündides kaasa. Nii ongi võimalik minna põlvkondade kaupa tagasi ja eri inimeste Y kromosoomi uurides kindlaks teha selle mutatsiooni päritolu.

Minu Y sisaldab 4 mutatsiooni, mille kaudu on teada nüüd kogu isaliini põlvnemine. Ülal on ka kaart sellest tuhandete aastate jooksul toimunud migratsioonist.

Markerite järjekord: M168 > M89 > M170 > M223

1. M168 mutatsioon - 50 000 aastat tagasi, sügaval kiviajal, andis esimese markeri meie igrekisse esiisa "Aadam", kes sündis Aafrika südamikus, Tansaanias või Keenias.
ning selle markeriga inimesed on kõik mitte-aafriklased tänapäeval.

2. M89 - Ühel hetkel, mis toimus 40 000 aastat tagasi, sai üks kindel mees mingi juhuse tõttu omale järgmise markeri ehk mutatsiooni! Tema oli teise laine migrant, kes koos oma rahvaga oli Aafrikast välja rännanud ja peatus Lähis-Idas. 90% kõik mitte-aafrika mehed kannavad sama markerit, ehk tema on nii minu kui ka sinu esiisa!

3. M170 - 20 000 aastat tagasi toimus jällegi üks erakordne sündmus, kus eelmise mehe ühel tuhandetest järeltulijatest juhtus looduslik apsakas ja järjekordne mutatsioon oli tema Y kromosoomis ette astunud. Selleks ajaks oli tema ja sajad tuhanded teised Lähis-Idast Balkanile jõudnud ja küttisid seal mammuteid ja mõõkhambulisi tiigreid. Ilmselt sai ta hammustada äkki :) ja seetõttu juhtus apsakas tema igrekisse, aga igaljuhul tema on järgmine esiise mulle ja miljonitele praegu elavatele meestele.

Kuna tegemist oli viimase jääaja lõpuga siis ilmselt just tema järeltulijad asustasid Põhja-Euroopa jää aeglasel taandumisel. Praegu arvatakse, et ka viikingid olid selle grupi järeltulijad.

4. M223 (I1c) - 14 000 aastat tagasi toimus siis järjekordne apsakas ja juhtus see põhja Prantsusmaal. See on viimane mutatsioon minu Y-s, kuid selle on juhtumisi kolm alagruppi.

I1a alagrupi mehi leidub tänapäeval 35% Põhjamaade meeste seas ja 15% inglise meestest on samuti samas grupis.

I1b on tavaline Balkani ja Ida-Euroopa meeste seas

I1c on minu marker! 11% Saksamaa mehi kannab täpselt sama markerit. Nii et puhast verd aarialane:P

Siinkohal markerid lõppevad. Ühes nendest miljonite meeste, kallel on minuga üks ja sama esiisa, Y kromosoomis toimub varsti jälle mutatsioon. Tema saab esiisaks neile järgmistele miljonitele meestele, kes sünnivad kümnete tuhandete aastate jooksul tulevikus ja kelle päritolu tehakse kindlaks sama meetodiga, nagu käesolev...

Praegu ootame põnevusega ka minu abikaasa emaliini uuringut. See peaks valmima ka lähipäevadel.

All minu kaardistatud Y kromosoom


Type: Y-Chromosome
Haplogroup: I1c (M223)

Your STRs
DYS393: 14
DYS439: 11
DYS388: 13
DYS385a: 15
DYS19: 15
DYS389-1: 14
DYS390: 23
DYS385b: 16
DYS391: 10
DYS389-2: 17
DYS426: 11
DYS392: 12
Postita kommentaar