Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

20 detsember, 2008

Homne päev on müsteerium...


Hea sõber,


Selle pildi võtsin teleskoobiga üles umbes kuu aega tagasi ja olen seda ka siin blogis korra avaldanud. Kujutab see meie Galaktikale lähimat naabrit, Andromeeda galaktikat koos oma kahe suurema väikse kaaslasega. Kaugus meist umbes 2,5 miljonit valgusaastat. Tähtede hulk umbes 500-1000 miljardit, mis teeb Andromeedast pisut suurema tähekogumi, kui on meie Linnutee.

Andromeeda on ainuke galaktika, mis on näha ka palja silmaga selgel ja Kuu vaesel ööl. Kui sa ta üles leiad, näed helendavat udu (siit ka nimetus - Andromeeda udukogu), mis on galaktika tuumaks. Binokkel aga annab juba selgema pildi sellest taevasest imest. Üllatavalt on tegu "suure" objektiga. Nimelt, kui palja silmaga oleks näha kogu galaktika, siis kataks ta taevas ära pindala, mis on võrdne 6 kõrvuti asetatud täiskuu suuruse alaga!!

Mis on asja juures veel huvitav, et Andromeeda on kokkupõrke kursil Linnuteega. Umbes 2 miljardi aasta pärast on taevas näha suursugust tulevärki, kus kaks hiiglaslikku taevaoaasi põrkuvad omavahel! See ühinemine toimub muidugi miljonite aastate jooksul, kuid peale seda moodustub kohalik supegalaktika Andromilkyway, nagu seda juba kutsutakse ette. Arvad, et selle sündmuse jooksul põrkuvad tähed ka omavahel kokku? Ei, sest galaktikad on niiiivõrd suured ja tähtede vaheline distans kujutlematult suur, et tähed omavahel põrkama ei hakka, küll aga saavad nad mõjutatud gravitatsioonist ja tumedast ainest, mis loobib neid edasitagasi, nagu korvpalle. Päike paisatakse ühinemise käigus üldse supergalaktikeast välja, galaktikatevahelisse ruumi.

Kuid mis meil sellest! Selleks ajaks hakkab Päike juba liginema oma elupäevade lõpule, ning on oma vesiniku juba 80% ära põletanud. Päikese kuumus on tõusnud niivõrd, et elu Maakeral on selleks ajaks juba võimatu - ookeanid on kuivand ja järgi on jäänud vaid eluta kõrb, kus vaid prussakad valitsevad...

Pika jutu mõte oli selles, et homse päeva pärast ei maksaks väga üle muretseda, sest meil kõigil on elada vaja vaid täna õhtuni, kuniks voodisse magama saab. Las homne päev muretseb ise enda eest, sina aga mõtle seniks selle peale, et isegi majanduse sita olukorra peale on elu ju täisa lahe!


Häid jõule kõigile!

PS. Tänan kõiki, kes on saanud aega lugeda mu postitusi, teid tundub olema päris palju. RSS ja emailiga registreerijaid on üle paarisaja.

Uuel aastal proovin lõpuks ometi uue teleskoobiga ka pilte tegema hakata, selliseid, mis kriitikat kannataks! Viimase kuu aja jooksul on olnud vaid 2 selget ööd, olen need kulutanud teleskoobi ja uue kaamera häälestuseks. Umbes 70% on tehtud, aga paar ööd kulub veel ära, et asjad sujuvalt tööle saaks, nii nagu peab. Kõige raskem on teleskoobi kollimeerimine, kui seda täpseks ei saa, siis pole ka häid pilte oodata.


Aga loodame kõige paremat!

Postita kommentaar