Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

30 august, 2008

Minu isaliini genetiline teekond kindlaks tehtud!


Mõni aeg tagasi kirjutasin, kuidas võtsin osa National Geographicu geneetilise sugupuu projektis eesmärgiga kaardistada isaliin ajas tagasi - kust kohast see pärit on. Nüüd on tulemused käes.

Kuna meeste Y kromosoom pärandub edasi koos oma kõigi mutatsioonidega, siis meeste liinis uuritaksegi seda. Aegade jooksul toimub seal erinevaid mutatsioone - suur osa neist kahjutud, mitte tähtsad, loodusliku tagapõhjaga ja juhuslikud - ja need markerid on tagasiulatuvad kuni nende loojani ehk teisisõnu, iga meesjärglane saab selle sündides kaasa. Nii ongi võimalik minna põlvkondade kaupa tagasi ja eri inimeste Y kromosoomi uurides kindlaks teha selle mutatsiooni päritolu.

Minu Y sisaldab 4 mutatsiooni, mille kaudu on teada nüüd kogu isaliini põlvnemine. Ülal on ka kaart sellest tuhandete aastate jooksul toimunud migratsioonist.

Markerite järjekord: M168 > M89 > M170 > M223

1. M168 mutatsioon - 50 000 aastat tagasi, sügaval kiviajal, andis esimese markeri meie igrekisse esiisa "Aadam", kes sündis Aafrika südamikus, Tansaanias või Keenias.
ning selle markeriga inimesed on kõik mitte-aafriklased tänapäeval.

2. M89 - Ühel hetkel, mis toimus 40 000 aastat tagasi, sai üks kindel mees mingi juhuse tõttu omale järgmise markeri ehk mutatsiooni! Tema oli teise laine migrant, kes koos oma rahvaga oli Aafrikast välja rännanud ja peatus Lähis-Idas. 90% kõik mitte-aafrika mehed kannavad sama markerit, ehk tema on nii minu kui ka sinu esiisa!

3. M170 - 20 000 aastat tagasi toimus jällegi üks erakordne sündmus, kus eelmise mehe ühel tuhandetest järeltulijatest juhtus looduslik apsakas ja järjekordne mutatsioon oli tema Y kromosoomis ette astunud. Selleks ajaks oli tema ja sajad tuhanded teised Lähis-Idast Balkanile jõudnud ja küttisid seal mammuteid ja mõõkhambulisi tiigreid. Ilmselt sai ta hammustada äkki :) ja seetõttu juhtus apsakas tema igrekisse, aga igaljuhul tema on järgmine esiise mulle ja miljonitele praegu elavatele meestele.

Kuna tegemist oli viimase jääaja lõpuga siis ilmselt just tema järeltulijad asustasid Põhja-Euroopa jää aeglasel taandumisel. Praegu arvatakse, et ka viikingid olid selle grupi järeltulijad.

4. M223 (I1c) - 14 000 aastat tagasi toimus siis järjekordne apsakas ja juhtus see põhja Prantsusmaal. See on viimane mutatsioon minu Y-s, kuid selle on juhtumisi kolm alagruppi.

I1a alagrupi mehi leidub tänapäeval 35% Põhjamaade meeste seas ja 15% inglise meestest on samuti samas grupis.

I1b on tavaline Balkani ja Ida-Euroopa meeste seas

I1c on minu marker! 11% Saksamaa mehi kannab täpselt sama markerit. Nii et puhast verd aarialane:P

Siinkohal markerid lõppevad. Ühes nendest miljonite meeste, kallel on minuga üks ja sama esiisa, Y kromosoomis toimub varsti jälle mutatsioon. Tema saab esiisaks neile järgmistele miljonitele meestele, kes sünnivad kümnete tuhandete aastate jooksul tulevikus ja kelle päritolu tehakse kindlaks sama meetodiga, nagu käesolev...

Praegu ootame põnevusega ka minu abikaasa emaliini uuringut. See peaks valmima ka lähipäevadel.

All minu kaardistatud Y kromosoom


Type: Y-Chromosome
Haplogroup: I1c (M223)

Your STRs
DYS393: 14
DYS439: 11
DYS388: 13
DYS385a: 15
DYS19: 15
DYS389-1: 14
DYS390: 23
DYS385b: 16
DYS391: 10
DYS389-2: 17
DYS426: 11
DYS392: 12

27 august, 2008

Väike teleskoop saabus


Eile, peale 2 kuud ootamist, jõudis lõpuks kohale ka väike setting. Väike võib selle kohta tinglikult öelda, Willam Optics´i refraktor FLT 132 APO on oma pikkuselt päris pirakas, läbimõõdult küll jah mitte nii suur, vaid 132 mm ehk 5" toru. Fookuskauguselt on tegu kiire toruga, F/7 (R suhe saadakse, kui jagatakse fookuskaugus 925mm toru läbimööduga).

Viimistlus on viimasepeal, plast osad puuduvad täielikult. Peale vaadates on näha ja tunda, et tegu on kõrgklassi teleskoobiga, mis väljendub ka kõikides tehnilistes näitajates.

Koos toruga saabus ka uus ekvatoriaalmonteering celestron CGE. Selle asendasin vana SkyWatcheri HEQ5 vastu, mis ei olnud suurem asi. C monteering on juba profitasemega Go-To funktsiooniga riistapuu ning selle tundmaõppimine võtab ka kindlasti oma aja.

Lisan näitajatele siiski lingi, sest muidu venitaks see artikli liiga pikaks. Vaadake neid teleskoobi kohta siit ja monteeringu kohta sealt! Samast kohast võite valida ka omale sobivaid riistapuid taevastel radadel uitamiseks. Olen selle poe klient juba pikka aega ja julgen soovitada.

Poe omanik mainis muideks tänases kirjas mulle järgmist:...We had another customer from Estonia, in the shop this morning. He is coming back tomorrow for 110FLT + EQ6 Pro...

Ehk siis üks William Optics´i väiksem toru koos korraliku monteeringuga jälle Eestis juures! Kui keegi teab, kes oli see ostja, siis andke mulle ka märku!


PS seadsin kogu monteeringu observatooriumisse ka üles, kuid nagu ikka jsellistel juhtudel varemgi olnud, saabus kogu pakend ilma voolu juhtmeta. Nüüd siis ootan seda ja siis selget taevast!
Krt, raske on siis lisada neid voolujuhtmeid asjadele, mis voolu tarvitavad, arumaisaa!


Eesti Nokia - Skype?


Viimasel ajal olen endamisi arutanud sellel teemal. Mis on Eesti Nokia, kas tõesti Skype? Minu vastus on, et ei, see ei ole küll asi, mida Eesti Nokiaks nimetada.

Mida president Meri omal ajal selle väljendi all mõtles? Mina arvan, et "suvalise riigi Nokia" tähendab seda, et selles riigis on välja mõeldud ja ellu viidud toode või teenus, mida kasutab miljoneid inimesi üle maailma, kuid mis ei pea olema (aga võib) uus või eriline teenus.

Majanduslanguse ajal 90 ndatel oli Nokial Soomes valida, kas lõpetada tegevus, sest telerite müük ei läinud enam nii hästi, või ennast ümber kujundada. Uueks tooteks valitigi mobiiltelefon, mis tolleks ajaks ei olnud enam mingi uudistoode. Esimese mobla lasi välja Motorola 1973 aastal juba.

Küll aga osutus see valik õigeks ja Nokia suutis oma innovaatiliste telefonidega kiiresti maailmas turgu võita. Tänaseks päevaks ei ole Nokia ammu enam soomlaste firma, vaid ülemaailmne börsiettevõte tuhandete omanikega. Ometigi on see ettevõte Soomest alguse saanud ja igaüks maailmas seostab Nokia nime Soomega.

Mis vahe on sellel lool Skypega, mida järjekindlalt Eesti Nokiaks kutsutakse? Mina väidan, et Skype ei ole Eesti toode. Ainuke asi, mis seda Eestiga seob on see, et see programmeeriti siin valmis. Skype väljamõtleja ja asutaja oli väljamaalane Niclas Zennstrom, kes tellis oma töö teostamise Eestist ning andis selle eest ka väikse osaluse tegijatele. See osalus aga osutus kullahunnikuks, sest eBay makstud raha oli niivõrd suur, et ka väike osalus andis meestele mõned miljardid kroonid..

Nüüd juhul kui saatus poleks tegijaid ja loojaid kokku viinud, oleks Niclas selle töö tellinud kas Ukrainast või tõenäolisemalt Indiast. Ja kas siis oleks seda toodet nimetatud India Nokiaks? Suurem osa Microsofti programmeerimist toodetakse Indias, rääkimata sellest, et Nokia telefonid valmivad Hiinas ja Taivanil.

Mis ma tahan öelda, on see, et ilma Niclaseta ja tema suurepärase marketingita poleks seda projekti sündinud. Igaljuhul nimetada seda Eesti tooteks on vale. Muidugi ei taha ma vähendada kuidagi Eesti poiste rolli kogu asjas ja müts maha nende ees - oma tarkusele ja juhuse heale tahtele on neist saanud miljonärid.

Ja siia ma tahtsingi jõuda. Eesti Nokiaks on praegusel ajal tema targad inimesed, kes loovad (aga kahjuks ei mõtle välja) selliseid tooteid ja teenuseid nagu on Skype. Oleks siin vaid rohkem neid, kes suudaks toote ja pakendi ka välja mõelda, ja edukalt turustada kogu maailmas - toote valmis tegijaid on kogu maailm täis alates Hiinast lõpetades USAga - siis seda ettevõtmist saaksime me nimetada Eesti Nokiaks!

Mida teie arvate?

23 august, 2008

Kuidas ehitada basseini, vol2


(NB pildid on tehtud moblaga, kuna suur fotok on hoolduses. Seetõttu on need mitte päris kvaliteetsed!)

Jaanipäeva paiku sai hakatud ehitama õuele basseini. Sellest sai tehtud väike ka lugu, kus ehitusprotsessist mõned pildid siin.

Nüüd juba sügis käes ja bassein hakkab ka ilmet võtma. Lõpuks on kohale jõudnud ka kate, redel on paigale pandud ja lisaks elektriküttle asetatud ka päikesepatarei.

Ülal pildil ongi näha kate, mille põhimõtteks on lükatavad moodulid. Ehk siis kate jookseb täielikult erinevate moodulite sisse ning basseini võib täielikult avada.


Siin on pilt sisemusest, esiplaanil ka redel.

Päikesepaneel paikneb grillimajakese katusel ja toimib see kui radiaator. Basseinivesi jahutab kuumaks köetud torusid, mis omakorda soojendab nendes torudes jooksvat vett. Andus mõõdab pidevalt temperatuuri päikese käes ja vee temperatuuri basseinis. Kui päikese käes olev andus annab kõrgemat numbrit kui veeandus, lülitub paneeli kontuur kohe sisse ja vesi hakkab läbi torude jooksma.

Pildid kõik raamatus!


Blurb.com on üks lahe koht, kust saad tellida oma isikliku raamatu. Kujundad, kirjutad tekstid, valid kaaned ja maksad raha ära, ning nädala pärast on raamat sul postis.

Kasutasin ka võimalust ja koostasin oma parematest kosmose ja looduspiltidest raamatu Paralleelsed Universumid. Raamat on veebist nähtav, kõvakaaneline koopia peaks jõudma postiga mulle sept alguseks.

Kes aga tahab esimest 15 lehekülge sellest teosest vaadata, või lausa omale osta või lausa ise oma raamatut teha, vajutage siia.

18 august, 2008

SpaceShipTwo

27. juulil toimus Virgin Galacticu teise põlvkonna kosmoselennuki esiettekanne. Olin ka sinna kutsutud, kuid Hiina sõidu tõttu jäi sinnaminek ära. Alljärgnevass videos on sellest sündmusest juttu koos laheda graafikaga ja sir Bransoni kommentaaridega!


The story behind Virgin Galactic - SpaceShipOne to SpaceShipTwo and beyond from SpaceVidcast on Vimeo.

17 august, 2008

Hiina müürilMüür oli võimas! Jooksis üle mägede ja orgude, kohati paarkümmend meetrit kõrge, siis vaid ainult 2 meetrit. Laius oli nii, et ühes kohas saab kolm autorida moodustada, teises kohas jälle nii, et üks inimene vaid mahub. Kõik see sõltus maapinna olukorrast! Mööda müüri ronisime tippu (350m tõusu) ja alla tagasi. See oli päris ränk, aga väga võimas kogemus!

Turnimine võttis aega üle 2 tunni ja peale seda oli võhm paelaga kaelas! Mina keskel, vasakul Toomas Liiv, paremal minu vend Rommi!

Terracota warriorsTegelikult ei seisa need mehikesed mitte lageda taeva all, nagu siiani meil kõigil mulje on piltidest jäänud, vaid nende peale ja ümber on ehitatud hiiglaslik muuseumihall!


16 august, 2008

Harva nähtav planeet Merkuur


Tegu selle sama hiljutise täisvarjutusega, kui Kuu Päikese ära kattis. Kuna taevas lõi sellel ajal pimedaks, siis ilmusid välja ka Merkuur ja Veenus. Siin, väljalõigatud videokaadris, ongi kella 11 suunal näha Merkuur.

12 august, 2008

Laulvad liivadüünid


Dunhuangi linnas Hiinas, mulle jäigi arusaamatuks, miks neid niiviisi kutsutakse, aga võimsad olid nad küll, oma 300 meetrit kõrged!

Tuvid traadilEi mäleta, et Eestis sellist vaatepilti oleks näinud, küll aga Hiinas oli see tavaline!

07 august, 2008

Päikese kroon - täisvarjutus Gobi kõrbes Hiinas


Täisvari - Kuu katab täielikult Päikeseketta ja see toob nähtavale Päikese krooni. Kõige magusam hetk peale Teemantsõrmust (vaata paar artiklit allpoole). Päikese krooni uurimine on võimalik vaid täisvarjutuse ajal, seetõttu on see hetk väärtuslik kõigile selle ala teadlastele.

Nagu näha, on Päikesel ikkagi kiired olemas:)

Selle pildi tegemisel valitses kogu seltskonnas ülev meeleolu. Osad kisasid niisama "Täisvari, täisvari", teised vahtisid lummatult vaikimisi 2,5 minutit (varju kestvus) taevasse, nagu kogu maailma õnn oleks neile kaela kukkunud. Minul võttis emotsioon jalad nõrgaks ning Merkuuri ja Veenuse nägemine keset varjutust lisas sellele veelgi vürtsi.

Oli see vast kogemus. Nüüd on see muutunud mälestuseks!

BTW, järgmine täisvarjutus on juba aasta pärast ja samuti Hiinas nähtav. Seekord kestab täisvari üle 6 minuti! Soovitan, kel vähegi võimalust, sest Eestis on järgmine täisvarjutus alles 16 oktoobrili 2126 aastal. Seda näevad meie lapselapsed...

Linnutee Gobi kõrbesSellist pilti ei näe kahjuks Eestis kunagi. Taevas säras Linnutee kumas. Või nagu Bowman 2001: Space Odyssey filmis ütles: "The sky is full of Stars.."

06 august, 2008

Teemantsõrmus - Päikesevarjutus Hiinas!


Paar tundi tagasi jõudsin koju Hiinast. Siin on esimene kiiruga töödeldud varjutuse pilt, mis kujutab hetke enne täisvarju - nn teemantsõrmust.
Pildile on jäänud ka paar protoburanssi, mis on kell 1 peal näha - punased täpikesed Päikese kettal!

Ja veel üks variant, 4 kaadri summeeritud ja joondatud võte:

03 august, 2008

Aasta suursundmus


Istun praegu Gobi kõrbes Hiina ja Mongoolia piiril ja saime maha selle aasta suursündmusega - täielik päikesevarjutus, mõni päev tagasi, 1 augustil 2008!
Emotsioonid on laes, vaatepilt oli suureparane. Lähemalt kirjutan ja näitan pilte peale 8 augustit, kui koju tagasi jõuan!

Ülal ka esimene poolvarju pilt: