Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

26 veebruar, 2009

Tähesünni galaktika M82

11 miljoni valgusaasta kaugusel asuv M82 teatakse teise nimega, kui Sigari või Tähesünni galaktika. Ta särab Suured Vankris hirmsa jõuga, 5 korda heledamalt, kui meie enda Linnutee ja 100 korda heledamalt, kui Linnutee galaktika tuum.

Seda põhjustab kõrval teine naabrimees - M81. Kuna need kaks on üleaedsed, siis tunduvalt suurem M81 rebib M82-te tugevate loode ja gravitatsioonijõuga, mis põhjustab paraja segadiku selles küljega meie poole olevas galaktikas. Võrreldes tavalise käitumisega, on selles täheparves uute tähtede sünd 10 kordne. Galaktika tuumast paiskub mõlemale poole välja gamma-, rõntgeni- ja raadiolainealas aga ka valguses nähtavat punast gaasi, mida põhjustab erinevate elementaarosakeste vood.

Minu pildil on seda punast näha galaktika keskel mõlemal pool ääres. Vast oleks saanud isegi rohkem seda pildile, aga eilane 2 tunnine selge taevas rohkem ei lubanud pildistada.

Tõnis Eenmäe Tartu Tähetornist töötles oma softiga ka minu algmaterjali ja siin on kropitud ja pööratud pilt tema tulemusest:

Postita kommentaar