Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

23 märts, 2009

The Mighty Whirlpool GalaxyEhk maakeeli Pesumasina galaktika, sest see meenutab kangesti pesu- ja teisi kodumasinaid tootva ettevõtte Whirlpool kaubamärki.

Avastati see ja tema kaaslane NGC 5195 1774 aastal Charles Messieri poolt. Seetõttu kannab ta oma kataloginimes M tähte ja järjekorranumbrit 51 - M51. See galaktika on ühenduses naabriga NGC 5195 ja parajasti üritab grand old oma väiksemat semu enesega liita. Spiraalgalaktika asub umbes 23m valgusaasta kaugusel, Suure Vankri tähtkujus. Galaktika mass on 160 miljardit Päikese massi.

Eelmisel aastal vaadeti selles galaktikas ka supernoova plahvatust, mille abil mõõdeti välja ka galaktika täpsem kaugus meist.

Populaarne vaatlusobjekt amatöride seas, aga kui oskad vaadata, siis näeb selle suurepärase galaktika pimedal ööl (sic! öine pime Tallinn, see mulle meeldib:))
ka binokliga kerge vaevaga ära.

Kuna eilane taevas oli väga vinene ja näha oli vaid heledamad üksikud tähed, siis see tunniajane võte läbi tavalise läbipaistva L filtri tuli oma teravuselt ja detailirohkelt päris hästi välja. Värviinfo kogumine läbi RGB filtrite jääb ootama
järgmisi selgeid öid.

Pildile on jäänud järjekordselt hulk taustagalaktikaid (oi lahe sõna on see, pornotööstuses kutsutakse neid taustal olijaid taustakeppijateks:). Parem ülemine nurk - seal on korralik spiraal, küljega meie suunas. Suurest galaktikast vasakule kohe tema all, on teine iludus ja tegelt on neid seal veel suurenduse all näha kümneid!
Postita kommentaar