Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

27 jaanuar, 2009

Harjutamine..pidavat meistriks tegema! Olen viimased kaks nädalat hoolega õppinud taevapiltide töötlust alates toorestest, mis CCD kaamerast välja tulevad, kuni valmis pildini Photoshopist. Selleks sai tellitud USAst 3 DVD-d, kokku umbes 20 tunni õppematerjaliga. Kuna taevast pole juba kaks nädalat olnud ja pildistada miskit pole peale pilvede, siis võtsin novembris pildistatud M31 ja hakkasin jälle otsast pihta.

Kahe päeva töötlemise tulemust on siin! Tüdisin nats ära, aga eks siin annab veel asju paremaks teha!

Teie olete hindajad!

20 jaanuar, 2009

Nädalavahetuse meteoriitSellise pildi salvestas turvakaamera Soomes. Kes altpoolt luges, siis ise vaatasin nädalavahetusel taevast Saaremaal ja nägin samuti meteoriiti, mis lõuna poolt põhja kaunis suure leegi ja jutiga end ära põletas. Mitte küll samasuguse leegiga, nagu siin videos, kuid varem sellist heledat meteoriiti ma näinud ei olnudki!

16 jaanuar, 2009

Vana värav


Selline vaatepilt avaneb maja taha..

Tähe püük


Täna, reedel, paistab tulevat selge õhta. Sättisin selleks puhuks oma vana teleskoobi Saaremaal püsti - sellist taevast, nagu siin, Tallinnas ei kohta.

Plaan on seekord lihtsalt vaadata taevast, polegi ammu juba okulaari piilunud. Proovin ka pildistada. Kuna CCD kaamera on Tallinnas, siis panen vana hea Canon 1d EOS-i toru külge.
Vast saab mingit asja ka!

Täiendus paar päeva hiljem: Taevas oligi suurepärane, läbi okulari sai paljusid imesid kaetud. Pildistamine aga ei õnnestunud, kuna olin maha unustanud paar olulist vahelüli, millega aparaat teleskoobi külge ühendada. Sellest hoolimata oli õhtane vaatlus hea elamus - ka hele meteoriit nähtud (ja muidugi soov soovitud:)!

Punarinnad


Veedan nädalalõppu Saaremaal. Õues uidates jäid kaamera ette need ilusad linnukesed, kes hallil ja valgel taustal mõjusid värskendavalt. Luurasin tükk aega, et ligemale saada. Linnud olid ametis lumeseest noidu nokkimisega.

Järsku nad märkasid mind ja vurinal minema eemal oleva puu otsa. Istusid seal nagu jõuluehted kuusel:)

15 jaanuar, 2009

Selle aasta naljakam reklaam


Nii ütles Netikulleri blogi. Mulle meeldis, naersin tükk aega:)

11 jaanuar, 2009

Tähevärav


M31 Andromeedas oli järjekordne õppeobjekt! 3 tundi pühapäevast kulus selle pildi töötlusele, tulemus mitte just suurepärane, aga "hakkab looma"

08 jaanuar, 2009

Perfektne spiraalgalaktika M81


Eila mässasin kella 3-ni varahommikul selle galaktikaga. Esimest korda läksid asjad enamvähem nii nagu nad võiks minna. Fokusseerimine ja gideerimine jooksid sujuvalt, taevast oli ka, vaid külm nats. Selleks töötasin seekord toast üle võrgu obsi arvutiga, et varbad soojaks jääks! Mõnikorda jookisn ka obsi vaatama (veebikaamera oleks abiks), kas asjad ikka funkavad nagu vaja!

Paar kolm tundi säriaega, korralikud tume ja tasaväljakaadrid andsid tulemuseks enamvähem pildi. Ise muidugi rahul ei ole, toorel pildil võimutseb punane värv - ilmselt valgusreostus - M81 jäi põhja poole, kus on tänavavalgustus ja samas oli üleval ka poolkuu!

Aga tegevust on olnud terveks ööpäevaks selle galaktikaga:)

Light boxTeooria ütleb, et taevasäristamisel tekib valguskaadritele mitmesugust prahti, ilma milleta pilt aga kvaliteetsem on. Sensorimüra, kosmiliste kiirte müra, valgusreostus, teleskoobipeeglil ja kaamera sensoril olevad tolmuterad, vinjeting ja neid on veel erinevaid. Et sellest saastast lahti saada on mitmeid võimalusi - müra vähendavad tumekaadrid, reostuse gradiente mitmesugused pluginad, tolmu ja vinjetingu vastu aitavad aga tasaväljakaadrid. Need siis jagatakse valguskaadritest maha ja tulemuseks on tasane ja tolmuteradevaba pilt.

Tasaväljakaadrite, ehk flatframeide jaoks on vaja valgustada ccd kaamerat ühtlase valgusvooga. Siiani tegin neid kaadreid lihtsalt - valge t-särk teleskoobi ette ja taskulambiga valgus särgile ühtlaselt, säri ja asi klatt. Uus teleskoop nii lihtsalt ei reageeri. Selle jaoks on vaja teist lähenemist.

Käisin mitu päeva mõtlikult ringi ja siis asusin ehitama valguskasti, mis annab ühtlase signaali. Selleks oli vaja paari led lampi, penoplasti, pleksiklaasi ja nats vineeri. Skeem töötab nii, et valgus suunatakse kasti sisemusse, esimene pleksiklaasist ekraan hajutab valguse esmaselt, teine pleksiklaas aga juba päris ühtlaselt. Nüüd on vaja kast teleskoobi toru ette tõsta, teha säri ja asi funkab.

Nii ka tegin ja tänane katse andis päris hea tulemuse. Paar pilti sellest kastis ka siin näha! Photoshopis valgusvoogu mõõtes näitas tulemus mitte pärist tasast välja, aga sellest piisab, et too vastik lisapraht piltidelt välja praakida!

Teooria kogu kremplile asub siin!

05 jaanuar, 2009

Merope Nebula


Merope udu Plejaadides.

Kõik algas hästi! Teleskoop gideeris ilusti ja taevas oli ka selge! Kuid meie taevas on nagu on, vaevalt sain 10 minutit säristada, kui taeva pilve lõi. Detailide väljatoomiseks oleks vaja vähemalt tundi või kahte säriaega!

Aga nii ta tuli, koos tähe spaikidega. See muide ei ole töötluse käigus lisatud, vaid nii uus teleskoop valguse murdis ja pildile need jäid.

01 jaanuar, 2009

Lund sajab ja tähti pole näha!


Samal ajal, kui ülejäänud Eestis on selge taevas, hakkas meil siin Saaremaal lund sadama ja kohe mehiselt. Terve päev oli ilus pilvitu ilm, et sättisin oma teleskoobigi püsti siin, aga võta näpust! Mõtlesin, et saan tähevaatlusega ka pohmakast lahti:), mis vana aasta ärasaatmisega tekkis, aga eks kütan siis sauna hoopis!

Paar pilti ka lumesajust, tehtud elumaja teiselt korruselt aknast!