Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

28 aprill, 2009

Põhja-KoreaPraegu Pekingis olles ja lennukile minemas Pohja-Korea poole, on hinges väike värin sees. Vene aega mäletades aga ei peaks palju üllatusi ette tulema, kuigi hea elu on mindgi rikkunud.

Kuni 10 maini viibin sellest riigis turistina. Ülalolevat pilti vaadates ei teki mingeid positiivseid emotsioone, aga kindlasti saab teada vaid üht - sõltumata majanduskriisist on meil ikka hea elu võrreldes nendega seal...

Kindlasti on seal soltumata poliitikas ilus maa ja kuna elektripuudus jätab tänavad valgustamata, siis on hea voimalus näha ka selget taevast.

Tagasitulles teen väikse ülevaate ka ikka!

Suvi tulemas, sellest hoolimata on see kuu onlnud mul kõige produktiivsem taevapildistamise osas. Tänu ilusatele ilmadele ja kogu pildistamise protsessi automatiseerimisele! M51 Pesumasina galaktika on viimane, mida pildistasin üle mitme öö. Kuuaja tagused kaadrid on ka olemas ja proovin peale sõitu selle töötlemise uuesti käsile võtta.

26 aprill, 2009

M106


M106 koos oma võimalike kaaslastega (paremal näha väh 3 väiksemat galaktikat) on 25 miljoni valgusaasta kaugusel asetsev tähekogum. Avastet juba 18 sajandil, on selles leitud ebatavaline emissiooni jooni ja röntgenkiirgust,. mille põhjal arvatakse, et osa selle galaktika tuuma ümber olevat ainet kukku varsti kokku suprmassiivseks mustaks auguks!

Selline paistis ta minu tagahoovist, musta auku ei näinud, küll aga kaunit spiraali, mis filtrites ka mõnusat värvi jagasid!

25 aprill, 2009

Must Silm, M64Bereniike Juuksed on tähtkuju Lõvi lähistel. Seal asub palju suurepäraseid galaktikaid ja lausa galaktika gruppe. Üks heledeamaid ja kaunimaid on Musta Silma Galaktika - The Black Eye Galaxy-mis paisatb õises taevas kui silm, mis sind vargsi jälgib.

Püüdsin selle galaktika kinni, varitsedes teda kolm ööd. Kuna kesköö paiku varjas selle nägemise ära puud, siis pidin pildistamist katkestama ja hiljem uuesti alustama. Ja nii kõik ööd järjest. Õnneks on automatiseerimine kasuks ka siin tulnud, arvuti teab, millal pildistamine katkestada ja millal sellega edasi minna. Kokku üle 5 tunni säristamist on selles pildis

Vaid 17 milj valgusaastat ja nii selle galaktika valgus minu kaamerasse jõudiski. Oli see vast pikk teekond tal tulla!

Nii et tea, et ka kõige pimedamal ajal jägib sind üks Silm seal üleval!

Suvi tulemas, ööd aina valgemad, ja seda raskem ka pilte saada. Lisaks teisipäevast lahkun Põhja-Koreasse vaatama seda kurjuse telje riiki, nii et väike vahe jääb nüüd blogisse sisse!

23 aprill, 2009

Kevad ja Saaremaa observatoorium


Teel Saaremaale pidasin auto mitmeid kordi kinni ja klõpsisin paar pilti ka loodusest. Polegi viimasel ajal tavalist fotokat kätte saand, kogu aur on taeva pildistamisele läinud. Mõned pildid siis seellest korrast!Obs oli põllupeal omale värvi peale saanud ja hea uudis on see, et kuppel USAst jõuab 28 aprillil Riiga. Sealt edasi proovin selle otse Saaremaale transportida ja siis vast mai lõpuks on kuppel paigas!Panoraampilt meie talumajapidamisest:

21 aprill, 2009

Päevalille galaktika M63Päevalille galaktika M63 on omale sellise nime saanud oma välimuse tõttu. Selle body meenutab päevalille südant, ühtlane ja korrapärase struktuuriga.

37 milj valguaasta kaugune galaktika on ühes grupis Pesumasina galaktikaga ja on selle poolt minevikus ka mõjutada saanud. 1971 aastal leiti sealt ka viimane selle galaktika supernoova.

Eelmises artiklis kirjutasin, et aparatuur ja tarkvara jampsivad. Tänaseks suutsin probleemid lahendada ja see on esimene automaatselt võetud pilt. See tähendab, et mina magasin, kui pauk käis:) Ehk siis arvuti etteantud parameetrite järgi tegi kogu töö - avas kupli, fokusseeris, otsis objekti üles, vahetas filtreid ja laadis pildid alla. Hommikul kell 5 sulges peale sessiooni ka kupli!

Praegusel hetkel, kell 10 õhtul, ootab sama saatust M64. Kuppel just avanes ja arvuti asus toimetama teleskoobiga. Hommikul näeb, mis masinast välja tuleb!

19 aprill, 2009

M109


Viimasel ajal tuleb neid M-e nagu saekaatrist:) Nüüd on vahe sees, sest tarkvaraliselt on arvuti jupsima hakkanud ja ma ei suuda leida viga üles. Eile installisin varskelt ostetud automatiseerimise tarkvara, mis pildistab, avab ja suleb kuplit, laeb pildid alla, fokusseerib ja teeb kõik vajalikud toimingud ise ära sellel aja, kui inimesel magamise aeg on. Programm võimaldab efektiivselt pimedat aega ära kasutada ja suurendab seeläbi tunduvalt piltide kvaliteeti.

Samal ajal on teleskoobi monteering imelikult käituma hakkanud ja objektile libisedes jääb tihtilugu meridiaani ületamisel lihtsalt seisma. Viga pole siiani leidnud ja seetõttu veetsin täna üle 5 tunni seda otsides. Tulemus 0.Jändasin tarkvarade ja draiveritega, aga paremaks miskit ei läinud, hoopis hullemaks. Kupli juhtprogramm loobus peale tarkvaralist ümberinstallimist hoopis ühendumast, mis tähendab, et kaugtöö on võimatu. Närvid tunduvad juba üsna läbi olevat:)

Monteeringu tootjaga on aktiivne kirjavahetus, aga siiani lahendust veel pole. Tundub, et pean vist kogu obsi arvuti välja vahetama, see aga on üks igavene jant töö kõige vajaliku tarkvara otsast peale laadimisega...

Eile peale programmi edutut katsetamist läjksin vanale tehnikale üle ja sain pildi sellest ilusast galaktikast M109. Ta on eriline ka oma tuuma poolest, mis on välja venitatud ja seetõttu jätab korraliku propelleri mulje! Pildil on näha ka M109 kolm suuremat satelliitgalaktikat, kas leiad need üles?

17 aprill, 2009

M101, Pinwheel, The galaxyM101, teise nimega Pinwheeli galaktika, avastatud juba 18 sajandil, istub Suures Vankris ja on oma grupis üks suurimaid. Korralik spiraalgalaktika on samas ka üks erilisemaid just oma ebasümmetria tõttu. Galaktika keskus on nihutatud silmanähtavalt tsentrist välja, samas kui üks spiraalharu pikalt teistest eemale kisub ja ebasümmetriat veelgi lisab.

M101 gruppi kuulub veel 9 erinevat galaktikat. Kogu see kupatus asub meist umbes 27 000 valgusaasta kaugusel ja tema läbimõõduks on 180 000 valgusaastat. see teeb sellest tähekogumist ka ühe suurema galaktika!

Viimase saja aasta jooksul on seal "lahti läinud" ka kolm supernovat, mida jälgiti juba 1909 aastal esimest nendest!

Pildile on jäänud ka kümneid taustagalaktikaid, mida suurnduse all ilusti näha on. Suurim neist pildi üleval ääres, kolmaniku peal paremast küljest. Paar väiksemat paistab ka läbi galaktikatolmu!

Pildistet üle kahe öö, kokku 4 tundi säriaega läbi erinevate filtrite!

12 aprill, 2009

M3 - suurepärane kerasparv öises taevas

M3 - kerasparv, üks suuremaid ja heledamaid meie taevas. Üle 500000 tähe on kokku pakitud väiksesse ruumi astronoomislises mõttes. 34 000 valgusaasta kaugusel olev tähekogum on pimedast kohast nähtav ka paljasilmaga.

Pildistatud üle võrgu Saaremaalt Tallinna obsist. Funkab hästi, kui vaid Elioni ühendus püsiks seal paremini!

10 aprill, 2009

M81 ja M82 värvid valmis.Saaremaalt üle võrgu Tallinna obsis pildistatud sinine kaader andis võimaluse pildi lõpetada. Kadreerind sellel ei tulnud mitte päris sama, mis eelnenud kaadritel, kuid siiski sai töötlus tehtud ja siin see pilt on!

08 aprill, 2009

Kuidas pildistada taevast ja mis saab peale seda!


Sain ka artikli valmis sellel teemal, kõik huvilised on teretulnud lugema looduspilt.ee leheküljele SIIN.

Ülal taevapildistamise CCD kaamera SBIG STL 11000, millega mina pilte teen!

06 aprill, 2009

M81 ja M82Viimane öö püüdsin need kaks suurepärast galaktikat ühte kaadrisse! Esimest korda jätsin teleskoobi automatiseeritult pildistama terveks ööks, ise kobisin kella 2 aeg magama. Hommikuks olid tavalise filtri ja punane ning roheline valmis, sinise jaoks aga tuli hopmmik kätte ja see jääb järgmiseks korraks.. Siin siis monokroomne, tavaline valguskaader sellest taevasest imest, M82 tõin välja ka eraldi veel all pildil!

05 aprill, 2009

Kasevete aegu


Nagu igal aastal aprilli esimesel nädalal, nii seegi kord sai kasemärjukest lastud!

02 aprill, 2009

Pesumasina galaktika valmis
Eilne öö läks selle suurepärase galaktika, M51 värviinfo kogumise tähe all. Paar artiklit allpool on väljas sama galaktika filtreerimata valguskaader, siis eila püüdsin footoneid läbi sinise, punase ja rohelise filtri!

Filtreerimata ja filtreeritud pildi summerimine andis tulemuseks ülaloleva pildi. Kokku 2,5 tundi säristamist!