Siin on minu uus pildiblogi - www.wandyarhol.com

06 oktoober, 2010

Whale galaxy, Vaala galaktika


Õine tugev ida ja lõunatuul lubas pildistada vaid lääne suunas, kus madalal taevas - 15 kraadi peal umbes - oli ilus Vaala galaktika. Kuna atmosfääri liikumine sellisel kõrgusel on äärmiselt tugev, siis sinisene värvikaader ei õnnestunud. Tulemus vaid tavalises valguses püütud pilt, kokku 40 minutit.

Vaal on kaunilt kosmosemeres ujumas, poeg (väike elliptiline galaktika) selja kohal, nagu kohane.

04 oktoober, 2010

Pelican nebula, Pelikani udu, IC 5070


Pelikani udu Linnutee tasandil, Luige tähtkujus, on nii suur, et sinna mahuks umbes 4 täiskuud. Seetõttu saingi pildile vaid osa sellest, Pelikani pea. Pelikan on osa suuremast pilvegrupist, ida poole temast jääb Põhja-Ameerika udukogu ja nad on omavahel eraldatud tumeda tolmupilvega, mis pildil saab alguse vasakult äärest.

8 tunnine säriaeg.

03 oktoober, 2010

Pacman nebula, NGC 281, Pacmani udu


Viimastel päevadel (või tegelikult ikka ka öödel) on olnud suurepärane taevas ja seetõttu pilte tulnud nagu laudu saeveskist. Eilane on Pacmani udukogu. Vanastarvuti mängust inspireeritud nimi. Kui pilti enda jaoks pöörata, siis võib selle õgardi ka sealt leida.

10 tuhande valgusaasta kaugusel olevas udus on keskel näda ka tähtede hajusparv, mille heledaim liige on tegelikult mitmiktäht (nelik) See oma kiirgusega paneb ka ümbritseva gaasi helendama.

Tume udu keskel on uute tähtede sünnipaik!

02 oktoober, 2010

NGC 6888, Cresent nebuala


Emissiooniudu Luige tähtkujus, 5000 va kaugusel, läbimööduga 200 valgusaastat. Keskmine, Rolf-Rayeti tüüpi täht põhjustab siin erinevaid protsesse, mille tulemusel on meie vaateväljas kena merekarbi väljanägemisega lööklaine!